Bugün ne oldu?
  Fuat UÇAR  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Engel Tanımayan Şair: İbrahim ...
  Bu yazımda sizlere, Salihli’de yaşayan İbrahim Onat’ın “Yalnızlığım” adlı şiir kitabından ...
  Yazının Devamı »
 
  Bir Edebiyat ve İyilik Dergisi...
  Bir dergi düşünün kendini iyiliğe adamış. İyiliğe, güzelliğe, hayra adamış. Adının amacına...
  Yazının Devamı »
 
  Salihli'de Engelli Olmak-3
  Hatırlarsanız, Salihli'de engelli vatandaşların yaşadığı sorunlardan biri olan, engelli ra...
  Yazının Devamı »
 
  En Genç Yazarın Kalemine de Ko...
  Güzel bir haberim var Salihli. Ülkenin çok değerli yazarlarından olan, Türkiye'nin En Genç...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 2623 
|
Engelliler Günü Vesilesiyle: Sivas İzlenimleri

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri kapsamında Sivas Belediyesi'nin düzenlediği "Duymazlıktan Gelmeyelim, Engelliler Şiir Okuyor" programına katıldık Salihli'den Engel Tanımayan Şair unvanıyla tanınan İbrahim Onat kardeşimle.

Hem İbrahim Onat kardeşime refakat etmek hem de böyle anlamlı bir programı yaşama arzusu, Salihli'den Sivas'a yolculuğumuz için bir nedendi sadece.

İbrahim Onat kardeşimin uçak fobisi nedeniyle, yaklaşık 15 saat süren otobüs yolculuğu sonunda Salihli'den Sivas'a varabilmiştik. Öyle güzel karşılandık ki, 2 gün sürecek olan etkinliğin oldukça güzel geçeceği kanısına varmıştık hemen. Paşabahçe Mesire Alanı'nda güzel bir kahvaltının ardından akşamki program öncesi Sivas'ın tarihî ve turistik yerlerine gezimiz başladı. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Cumhuriyet'in temelini burada attık." dediği Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarihî binayı, Buruciye Medresesi'ni ve Çifte Minareli Medrese'yi görmenin verdiği mutluluk bir tarihçi için mükemmeldi diyebilirim. Bu tarihî yapıların içinde Sivas Hatırası hediyelik eşyalarımızı aldıktan sonra akşamki program öncesi biraz dinlenmek üzere Sıcak Çermik'te bulunan termal otele geçtik. 1 saat dinlendikten sonra yine güzel bir öğle yemeğinin ardından programın yapılacağı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ne doğru yola çıktık.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ndeki "Duymazlıktan Gelmeyelim, Engelliler Şiir Okuyor" programına ilgi hat safhadaydı. Programa Sivas Valisi Sayın Davut Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami Aydın da teşrif etmişlerdi. Sivas Belediyesi Eylül ayında, içinde 58 engelli şairin şiirlerinin yer aldığı "Dikensiz Güller" isimli bir antoloji yayımlamıştı. Bu antolojide yer alan şairlerden bir kısmı, programda şiirlerini okudular ve salonda duygu dolu anlar yaşandı. İbrahim Onat kardeşim de "Çileli Anam" şiirini okudu. Bu anlamlı program, Kanal 58'de canlı yayınlandığı için İbrahim Onat kardeşimin annesi ve yakınları da şahit olabilmişlerdi bu duygusal anlara.

Program sonrası Sivas'ın en meşhur yerlerinden birinde yine güzel bir akşam yemeğinin ardından dinlenmek üzere tekrar kalacağımız otele geçmiştik. Ertesi gün Sivas'ta kısa bir gezinin ardından Sivas'taki programımız son bulmuştu.

Sivas Belediyesi'nin düzenlediği bu anlamlı program vesilesiyle engelli şairlerle tanışma fırsatı bulmamız, onlarla muhabbetimiz bizi oldukça memnun etti. Bilhassa Turan Yalçın ve Servet Bardak ağabeylerimi tanımak, onların güzel yüreklerine dokunabilmek Sivas'a ait en güzel anılarımdan biri oldu.

Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri kapsamında "Duymazlıktan Gelmeyelim, Engelliler Şiir Okuyor" programının elbette birçok mimarı bulunuyor. En başta Sivas Belediye Başkanı Sayın Sami Aydın'a çok teşekkür ederiz. Yine, Sivas Belediyesi tarafından yayımlanan "Dikensiz Güller" isimli antolojinin editörleri Prof. Dr. Recep Toparlı ve Şair/Yazar Rıfat Kaya teşekkürü hak eden isimlerin başında geliyor. Bilhassa Rıfat Kaya, gerek bu antolojinin hazır hale gelmesinde, gerekse engelli şairlerle bizzat iletişim kurup onların bu anlamlı programa katılmalarında büyük gayret gösterdiği için takdiri hak eden kişidir.

Son olarak, engelli adayı bir kişi olarak böyle bir programa katılmamın hayatımda önemli bir tecrübeye vesile olduğunu belirtmek istiyorum ve Sivas Belediyesi'ni bu duyarlılığı için insanlığa örnek olması açısından kutluyorum. Bizi karşılamalarından uğurlamalarına kadar geçen sürede her şeyin mükemmel olduğunu belirtmek istiyor ve tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
 
Eklenme Tarihi: 01/12/2016
 
 
Yazılarla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazıyı yazan kişiye aittir.
 
 
geri dön
Haberler
sayfa başı
Haberler
tüm yazılar
Haberler
yazdır
Haberler
tavsiye et
|
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
1.SALİHLİ KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ 01/02/2018
SALİHLİ DE TRAFİK 04/12/2017
Türkülerimiz 10/03/2017
Engelliler Günü Vesilesiyle: Sivas İzlenimleri 01/12/2016
Engel Tanımayan Şair: İbrahim ONAT 08/10/2016
Bir Edebiyat ve İyilik Dergisi: Hayal Bilgisi 25/08/2016
SALİHLİ KİTAPLARI 01/08/2016
Salihli'de Engelli Olmak-3 15/07/2016
En Genç Yazarın Kalemine de Konu Oldun Salihli! 09/05/2016
"BU ESERLER KENDİ MALINIZDIR DUVARLARA YAZI YAZMAYIN" 22/04/2016
Nereden Nereye? 15/04/2016
SALİHLİ’DE SİNEMALAR 08/04/2016
SALİHLİ’DE DOĞAL GAZ 22/02/2016
Hocaların Gül'ü 11/01/2016
SİGARA İÇMEK... 31/12/2015
YARIŞTA KİMLER KALACAK 21/12/2015
Yine Yeniden Barcelona - Real Madrid Hegemonyası 30/11/2015
İŞSİZLİKTE BİR İŞ 10/11/2015
MANİSA GEZİSİ 02/11/2015
1.LİG SALİHLİ İLE GÜZEL 27/10/2015
 
 
tüm yazılar