Bugün ne oldu?
Salihli'li Mucit İş Başında
HaberlerSalihli
01.36, 21/06/2014
Berke
Salihli'li Mucit İş Başında
Bu bir tanıtımdır.
Salihli’de, 30 yıldır motosiklet tamirciliği yapan Mehmet Erkal (46) benzinle çalışan motosikletini önce elektrikle çalışır hale getirdi, daha sonra da motosikletine geri vites sistemi kurdu.
 
Erkal, motosikleti park halinde iken yada işyerinden çıkartmak istediğinde geri geri ittirmekten sıkıldığını belirterek, uzun uğraşlar sonucu geri vites sistemini geliştirdiğini söyledi. 
 
Motosikletin sistemi hakkında bilgi veren Mehmet Erkal “Bu motosiklet daha önce benzinle çalışıyordu. Elektrikli motosiklet sistemlerine merak duyduğum için motosikletin bütün motor aksamını söktüm. İşyerimde bulunan atıl vaziyetteki akü ve diğer elektronik parçalarla motosikleti elektrikle çalışır hale getirdim” dedi.
 
Erkal “Bu motosiklete daha sonra hem alacağım parçaları hem de eşi dostu bindirmek için bir de kayık monte ettim. Ancak bir süre sonra baktım ki motosikletin kayığı dolu olduğu zaman geri geri ittirmek çok zor olamaya başladı. Bende motosikletin elektrik sistemine yeni eklemeler yaparak geri vites sistemi kurdum. Bu motosiklet şuanda hem ileriye hem de geriye gidebiliyor.  8 saatte tam şarj olan motosikletimin hızı 80 kilometreye kadar çıkabiliyor. 6 akünün bulunduğu motosiklet tam şarjda 60 kilometre yol kat edebiliyor.”
 
Görenler şaşırıyor

Erkal, şöyle konuştu. “Piyasa da geri geri gidebilen yani geri vites sistemi bulunan motosiklet görmek mümkün değildir.  Bazen motosikleti yolda kalan müşteri aradığında onu ve motosikletini almaya gidiyorum. Arızalı motosikleti kendi motosikletime yüklediğimde ve motosikletimi bulunduğu yerden geri geri çalışır vaziyette çıkarttığımda müşteriler şaşkınlık yaşıyor. İşyerimin bulunduğu mahalledeki arkadaşlarda motosikletimde bulunan bu özelliğe hayran kalıyorlar.” 
 
 

 
 
 
 
 
Bu haber 9232 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
  süper olmuş ama bunu sen bulmadın aynısı bendede var istersen göstereyim bilader  
 
mehmet erkal, 05/07/2014  
 


Anket
  Belediyenin Yeni Kadrosunu ve Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER