Bugün ne oldu?
''3 Yılda 200 Milyonluk Yatırım Yaptık''
HaberlerManisa
19.11, 11/08/2017
Berke
''3 Yılda 200 Milyonluk Yatırım Yaptık''
Bu bir tanıtımdır.
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, belediye başkanlığı görevinde geçen 40 aylık sürede hayata geçirdiği projeleri düzenlediği basın toplantısında tüm Salihli halkı ile paylaştı. 

 “Salihli’ye hizmet etmek bizim için ibadettir” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Kayda, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile birlikte 3 yılda toplam 200 milyonluk dev yatırımlara imza attıklarını vurguladı. Salihli’de ölüm yolu olarak bilinen garaj önü ve Dörtyol kavşağına yapılacak olan üst geçit projesinin 27 Eylül 2017 tarihinde ihaleye çıkacağını müjdeleyen Başkan Kayda, yapım maliyetinin ise Salihli Belediyesi bütçesine eşit olduğunu söyledi. Salihli halkına verdiği tüm sözleri yerine getirdiğine işaret eden Başkan Kayda, 40 ayda Salihli’ye kazandırılan hizmetleri ve yatırımları şöyle özetledi:
 
“30 Mart 2014'te bana verilen görevde üçte ikilik süreyi tamamladık. Manisa Cengiz Ergün ile Salihli bizimle değişiyor. Büyükşehir yasasıyla birlikte 25 mahalleden 102 mahalleye çıktık. 27 kilometrekareden 1306 kilometrekareye hizmet alanı genişledi. Salihli Belediyesi’nin 2013 yılında 110 milyon 2016 yılında 79 milyon bütçesi var. Beldelerden gelen borç 12 milyondu, bu borcu ödedik. Salihli Büyükşehir Yasası ile Birlikte 95Binden 160Bine çıktı. Büyükşehir’de Cengiz Ergün'e, Salihli'de Zeki Kayda’ya yetki verdiniz. 40 aylık süre içinde bugüne kadar görülmemiş dev projelere imza attık. Organize Sanayi Bölgesi, üniversite, Modern Pazaryeri, spor salonu ve yüzme havuzu, masal ormanıyla Salihli’miz pırıl pırıl olacak. 
Kamyon Garajı, Gümüş Kafe ve Karaağaç mezarlığını hizmete açarak göreve başladım. Yılların sorunu olan dur-geç köprülerini Cengiz Ergün Başkanımla birlikte yeniledik ve hizmete açtık.

 

5 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
5 Eylül Üniversitesi sözünü vermiştim.4 yıllık İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdik ve eğitime başlıyor.

Spor Salonu
Kapalı Spor Salonu ve Yarı olimpik Yüzme Havuzu projemizde itirazlar oldu, yargıya taşıdılar. 10,5 milyon maliyetle gençlerimizin ve Salihli halkımızın hizmetine açtık.

 
ATIŞ POLİGONU
Atış poligonunu yaptık. Türkiye'nin yedinci, Ege bölgesinin ikinci büyük poligonu.

 
SAĞLIK EVİ
Mahallelerimize sağlık evi ve muhtarlık binaları kazandırdık.Kırveli Mahallemizde hizmete açtık. Sarıpınar, Mersinli ve Kabazlı Mahallemizde çalışmalar sürüyor.

 
PAZARYERİ
Modern Pazaryeri, 500 Araçlık Otoparkve 60 Bedesten dükkanı ile modern bir pazaryeri inşaatına başladı.Hızla çalışmalar tamamlanıyor. Proje bize 35 milyon TL'ye mal olacak.

 
YAĞMURSUYU
Gaziler, Kocaçeşme, Fevzipaşa caddelerinde çalışmalar başladı. Yılların bitmeyen yağmur suyu çilesine Cengiz Ergün ile son veriyoruz. Salihli'de 25 kilometrelik hatta 21 milyonluk maliyetle yağmur suyu projesi başladı ve 500 günde bitecek.

 
MASAL ORMANI
Eğitimci bir belediye başkanı olarak projelerimizi ona göre şekillendiriyorum. Masal kahramanlarını içeren ve sosyalleşmede faydası olacak bir masal parkını ortaya attık. Projeyi Cengiz Ergünbaşkanıma söyledim ve oda kabul etti. 38bin metrekarelik alanda Masal Ormanı Parkı çalışmaları başladı.

 
PRESTİJ CADDELERİ
Şüheda, Avar ve Atatürk Caddelerinde çalışmalar başladı.Alt yapı, aydınlatma,cep otoparkları ve peyzaj düzenleme çalışmaları yapılacak.Salihli tüm bu projeler ile kent kimliği kazanıyor. 

 
ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Şehiriçi ulaşım modernleşti. Şehir içinde toplu ulaşım yeni nesil çevreci araçlarla yapılıyor. Büyükşehir ile birlikte Salihli’ye vizyon kazandırdık. 44 mahalleye ulaşım hizmeti veriliyor.

 
MABEM
21 öğretmen 700 öğrencimize eğitim hizmeti veriyor.

 
JEOPARK
Manisa Büyükşehir, Kula ve Salihli Belediyesi İşbirliğinde Türkiye'nin ilk ve tek Jeopark Belediyeler Birliği'ni kurduk. Jeopark sayesinde turizm gelirlerimiz artacak. Kula’daki volkanik oluşumları, Adala Kanyonu, Sindel’deki Ayak İzleriJeopark sayesinde dünya turizmine tanıtılacak. Adala Mahallesi’nde, Atatürk eviniJeopark Belediyeler Birliği bütçesinden restore ediyoruz.

 
SART MAHALLESİ 
Lidya uygarlığını başkentlik yapan ve tarihte ilk Altın paranın kullanıldığı Sart Mahalle’mizin tanıtılması noktasında çalışmalar yaptık. Lidya Altını Ülke sempozyumu yaptık. 

 
OSB
Salihli OSB’de bin335 dönüm araziyi 2. etap kamulaştırma çalışmaları ile 11 ayda tamamladık. Kamulaştırmanın tamamlanmasıyla yer tahsislerine başladık. 21 firma müracaat etti,7 firma ile sözleşme imzaladık. OSB’de arıtma tesisini 3 milyon maliyetle tamamladık. Projeler kapsamında altyapısını yeniliyor, 60-70 li yıllardan kalan dağıtım şebekelerini yeni borularla değiştiriyoruz.

 
DOĞALGAZ
Doğal gaz için meclisten yetki aldık. 24 Kasım 2016 tarihinde doğal gaz dosyamızı Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'ye teslim ettim. Salihli Enerji Bakanlığı tarafından doğal gazkapsamına alındı. Salihli doğal gaza kavuşuyor.

 
SOSYAL BELEDİYECİLİK 
Gıda Bankası'na 2015 Haziran ayında hizmete açtık. Bin500 kişi Gıda Bankası’ndan ihtiyaçlarını karşılıyor. Büyükşehir’inde açtığı Gıda Bankası’ndan 560 kişi faydalanıyor. İnsanlarımızı rencide etmeden yardım ediyoruz. Şiiri ikindileri başta olmak üzere kültürel ve sanatsal etkinliklere büyük önem veriyoruz. Ramazan etkinlikleri kapsamında Salihli’de ilk defa iftar sofraları kurduk, geleneksel ramazan etkinlikleri düzenledik. Kemer Köy pazarını açtık. Spor’a ve sporcuya önem verdik. Bin 350 lisanslı sporcumuz var. 17 amatör spor kulüplerine destek oluyoruz. Voleybol Takımımız birinci ligde mücadele ediyor, futbol takımımızın bu sezon iyi işler başaracağına inanıyoruz. 

 
MASKİ
MASKİ ile birlikte işbirliği içinde çalışıyoruz. Bağcılar ve Yenipazar’da yeni sondaj kuyuları açtık. Su sıkıntısına son vereceğiz. Vatandaşlarımızdan sabır istiyorum. 70 mahallenin taş döşeme çalışmalarını tamamladık. Toplam 657 bin metrekare 16 milyon maliyetle taş döşeme, 560 bin metrekare 12 milyon maliyete mal oldu.
 
200 milyon liralık yatırım ile Büyükşehir ve Salihli Belediyesi işbirliğinde yapılan projeler. Birlikten güç doğar. Salihli halkına hizmet etmenin keyfini ve gururunu yaşıyoruz.10 yılda sadece hayvan barınağı kamyon garajı ve hayvan pazarı yapılmış. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ile ekibine, kendi ekibime tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Geriye kalan 20 ayda söz verdiğiniz tüm projelerimizi bitireceğiz. Salihli'yi seviyorum. Salihli hizmet etmek bizim için ibadet etmek gibidir.”
 
 
 
 
 
Bu haber 3079 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Belediyenin Yeni Kadrosunu ve Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
EN ÇOK OKUNANLAR
Salihli Belediyesi Karda Mahsur Kalan Hastayı Hastaneye Yetiştirdi
343 Okunma
Salihli Belediyesi Karda Mahsur Kalan Hastayı Hastaneye Yetiştirdi
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma
Okunma